praca

Aktualności z rynku pracy

ZUS- po nowemu od 2018 roku!

Pracodawca, listopad 23, 2017

Nowe zasady opłacania składek ZUS rozpoczną się już od 1 stycznia 2018 roku. Od nowego roku każdy przedsiębiorca opłacający składki za siebie lub za pracowników będzie posługiwał się tylko jednym kontem , które indywidualnie będzie przypisane do danego płatnika.

Dzięki tej zmianie znikną dotychczasowe 4 konta dla wpłat z tytułu ubezpieczeń społecznych, zdrowotnych,funduszu emerytur pomostowych oraz funduszu pracy i funduszu gwarantowanych świadczeń pracowniczych. Od nowego roku przyznane pracodawcy indywidualne konto będzie również jego identyfikatorem. W nowym numerze konta ZUS będzie znajdować się ukryty numer identyfikacyjny, którym najprawdopodobniej będzie numer NIP .

Jak otrzymać nowy numer ?

Do końca roku, a więc do 31 grudnia 2017 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek przekazać informacje na temat nowego rachunku płatnikowi. Informacje o nowym koncie składkowym są wysyłane za pośrednictwem Poczty Polskiej listem poleconym. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, który utworzył konto PUE w systemie ZUS, otrzymasz informacje na swoim koncie.

W sytuacji gdy, do końca roku płatnik nie zostanie poinformowany o nadaniu numeru, powinien on sam zgłosić się do oddziału ZUS.

Co zmienią nowe zasady?

Jest to preludium do ujednolicenia przelewów składkowych i podatkowych. Oczywiście nowe systemy są wdrażane małymi krokami. Nowe indywidualne konta są nie tylko ułatwieniem czysto technicznym. Dzięki opcji jednego konta oszczędzamy czas ale i pieniądze, bowiem nie ma potrzeby dokonywania czterech przelewów, a tylko jeden.

Nowe zasady mają usprawnić system wydawania zaświadczeń o niezaleganiu i opłacaniu składek. Do tej pory płatnik chcąc uzyskać zaświadczenie, musiał udać się z wnioskiem do Oddziału ZUS.

2 komentarze “ZUS- po nowemu od 2018 roku!”

  1. aacaaaa pisze:

    a to ciekawe 😀

  2. Rossi86 pisze:

    Oby te zmiany ZUS wyszły nam na lepsze. Co roku coś zmieniają nie zawsze jest to dobre…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.