praca

Aktualności z rynku pracy

Pracodawco! uważaj na urlopy na żądanie!

Pracodawca, styczeń 14, 2017
Urlopy na żądanie

Każdy pracodawca winien wiedzieć, iż pracownik ma prawnie zagwarantowane prawo do wypoczynku w tym roku kalendarzowym, w którym to prawo uzyskał. Co jeśli pracownik zażąda urlopu w terminie wcześniej nie ustalonym? Czy należy taki postulat respektować?
Tak zwany urlop na żądanie jest prawem pracownika zagwarantowanym w Kodeksie Pracy. Z ustawy jasno wynika, iż pracodawca zobowiązany jest do udzielenia czterech dni urlopu nieterminowego, wykorzystanego w terminie wskazanym przez pracownika. Artykuł 1672 K.P. stanowi również o formie zgłoszenia nieobecności. Urlop na żądanie pracownik ma prawo zgłosić nawet w dniu jego rozpoczęcia bez podania konkretnego powodu. Sposób zgłoszenia nie jest natomiast określony w ustawie. Warunek jest jedynie taki, iż urlop na żądanie nie może być zgłoszony wstecznie.
Jak rozliczany jest taki urlop? Jego wymiar wliczany jest do ilości dni przysługującego urlopu wypoczynkowego w danym roku kalendarzowym.
Jako pracodawcy musimy pamiętać, iż aby pracownik mógł skorzystać z przysługujących mu czterech dni wolnego najpierw musi wystąpić o urlop wypoczynkowy, a pracodawca winien taki urlop taki zatwierdzić. Niedopilnowanie tej formalności w razie kontroli może mieć fatalne skutki dla pracodawcy. Takie uchybienie może być uznane za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.
Czy pracownik musi wykorzystać wszystkie dni przysługującego mu urlopu na żądanie?
Oczywiście nie jest to wymogiem. Jeżeli jednak pracownik chce, to ma do tego pełne prawo. Ilość dni wykorzystanych na żądanie musi być decyzją wyłącznie pracownika,a pracodawca nie ma prawa wymuszać na pracowniku korzystanie z tego prawa.
Ponieważ urlop na żądanie nie jest urlopem wypoczynkowym, a jedynie wlicza się w jego wymiar ma od niego odmienne cechy. Przede wszystkim te dwa okresy różnią się tym, iż urlop na żądanie nie obejmuje się planem urlopów. Przepis ten jasno wynika z artykułu 163 K.P. . Drugą kluczową różnicą wynikającą z artykułu 168 K.P. jest to, iż w przeciwieństwie do urlopu wypoczynkowego urlop na żądanie nie musi zostać udzielony do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego.
Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie?
Tak, pracodawca ma prawo odmówić pracownikowi udzielenia urlopu na żądanie ale tylko w szczególnych okolicznościach. Uzasadniona będzie odmowa czterech dni wolnego w przypadku gdy pracodawca z tego tytułu byłby rażąco stratny lub urlop wzięty byłby nagle w dni, na które dużo wcześniej zaplanowana by była wzmożona praca przedsiębiorstwa lub na ten czas przypadałoby specjalne wydarzenie w firmie.
Obecnie ciągle trwają rozmowy na temat zmiany zasad udzielania i wnioskowania o urlop na żądanie. Nowelizacja przepisów z pewnością poruszy zarówno środowisko pracodawców jak i związki zawodowe.

10 komentarze “Pracodawco! uważaj na urlopy na żądanie!”

  1. pracownik4525 pisze:

    W praktyce ma się to zupełnie inaczej, nie każdy pracodawca chce udzielać takich urlopów..

  2. Maks pisze:

    Jak pracodawca odmówi nam takiego urlopu wystarczy powiadomić go, że dzień wcześniej przesadziliśmy z alkoholem i nie jesteśmy w stanie przyjść do pracy, nikt nie zmusi nas do przyjścia do pracy pod wpływem 😀 sprawdzony sposób testowałem już dwa razy! Pozdrawiam 🙂

  3. agnes pisze:

    Ciągłe nowelizacje przepisów jak zawsze na korzyść pracodawcy.. walczmy o swoje prawa!

  4. Kocio28 pisze:

    Urlop na żądanie jak sama nazwa wskazuje jest urlopem który bierzemy w szczególnych okolicznościach. Kiedy przydarzy nam się jakaś niespodziewana sytuacja losowa żądamy dnia wolnego i pracodawca powinien się na niego zgodzić – zawsze ! Te prawo powinno nam przysługiwać zawsze przecież każdemu z nas może się coś zdarzyć.

  5. yeti pisze:

    Świetny artykuł oby nie zmienili zasad jego udzielania

  6. matej pisze:

    tzw. urlop na syndrom dnia następnego, ratuje skórę w poniedziałek po intensywnym weekendzie

  7. b pisze:

    bardzo ważne żeby raz w miesiącu brać urlop na żądanie.

  8. Anonim pisze:

    Czy pracodawca może zwolnić nas z powodu wzietego jednego dnia Urlopu na żądanie przez przypadek Losowy nie zależy ode mnie?

  9. Edzia pisze:

    Czy pracodawca może od tak powiedzieć mi po mimo iż zgłaszam wcześniej że chce urlop, i zgodził się na to po czym stwierdza dwa tygodnie przed planowanym urlopem że wpisze mi urlop na żądanie?

  10. Anonim pisze:

    Jeżeli pracuje na stacji paliw i wypada mi z grafiku noc w sylwestra drugi rok z rzędu to da się coś z tym zrobić abym tym razem spędził sylwestra poza pracą (mam umowę o pracę od 14 miesięcy i przez ten czas wypada mi już druga noc w sylwestra) dodam iż próbowałem rozmawiać z kierownikiem aczkolwiek on ma to gdzieś, proszę o pomoc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.