praca

Aktualności z rynku pracy

Uwaga – Zmiany w prawie pracy!

Z rynku pracy, styczeń 5, 2018

Wraz z nadejściem nowego roku zmienił się kodeks pracy. Zmiany te dotkną głównie pracodawców. Pracownik natomiast otrzyma pewne przywileje. Co czeka nas więc w przepisach pracy w 2018 roku? Oto 4 kluczowe zmiany.

Najbardziej kontrowersyjną jest wprowadzany stopniowy zakaz handlu w niedzielę. Przepis ten ma wielu zwolenników, jednakże równie dużo przeciwników. Zwolennicy z wiadomych względów optują za wprowadzanymi zmianami. Warto jednak pamiętać,iż to co wygląda na korzystne nie zawsze takie musi być. Niewiele bowiem mówi się o koniecznych zwolnieniach, które są rezultatem mniejszej ilości godzin pracy w przedsiębiorstwach. Zakaz handlu ma wejść w życie od 1 marca i będzie dotyczył dwóch niedziel w miesiącu. Liczne przedsiębiorstwa, zwłaszcza sieciowe podmioty, zapowiadają stosowanie praktyk omijających zakaz handlu. Na rezultaty musimy zatem chwilę poczekać.

Zapowiadane podwyżki to kolejna zmiana w kodeksie pracy, którą przyniósł nowy rok. Po 1 stycznia nie tylko więc będziemy mniej pracować, ale i więcej zarabiać. Pięcioprocentowa podwyżka czeka wszystkich pracowników, którzy pracują za ustawową minimalną kwotę wynagrodzenia. Od 2018 roku da to 100 zł brutto więcej, a wynagrodzenie nie może być mniejsze niż 2100zł (brutto oczywiście). Ile z tego dostanie pracownik na rękę? Po odjęciu składek na ubezpieczenie społeczne oraz podatku, pracownik w wyniku tegorocznej podwyżki otrzyma około 70 zł więcej niż zarabiał w roku poprzednim. Na konto powinna więc wpłynąć kwota około 1530 zł. Kwota netto dotyczy standardowych kosztów uzyskania przychodów przez pracownika.

Pierwsze wpłaty składek ZUS na nowe konta już za przedsiębiorcami. Od stycznia zmieniła się bowiem forma ich opłacania. W ubiegłym roku płatnicy otrzymali nowe konta, na które od nowego roku winni wpłacać jedną kwotę , którą ZUS sam rozdzieli na odpowiednie składki. Jest to za pewne znaczne ułatwienie dla płatników, zwłaszcza, że przelew wygląda identycznie jak opłaty za gaz czy wodę, bez tajemniczych oznaczeń okresów, podawania oznaczeń wpłat etc.

Kolejną zmianą w przepisach pracy jest niewątpliwie koniec zwolnień lekarskich w formie papierowej. Od 1 lipca 2018 roku lekarze mają obowiązek wystawiania zwolnień wyłącznie elektronicznych. Zwolnienia papierowe (formularz ZUS ZLA) mogą być wystawiane tylko do końca czerwca 2018 roku. Przepis ten nie wątpliwie ułatwi życie zarówno przedsiębiorcy jak i pracownikowi. Informacja o wystawieniu zwolnienia na konkretnego pracownika pojawi się niezwłocznie na profilu PUE. Tam również pojawi się samo zwolnienie. Pracownikowi zatem odpada problematyczne zanoszenie pracodawcy zwolnienia, do czego jest zobowiązany w przeciągu 7 dni, pod rygorem obniżenia zasiłku chorobowego.

4 komentarze “Uwaga – Zmiany w prawie pracy!”

 1. Anna pisze:

  Zwolnienia elektroniczne dobra sprawa 🙂

 2. ktos pisze:

  ciągle zmiany i zmiany..

 3. Aneta pisze:

  Zmiany są dobre….

 4. Łukasz pisze:

  Podobno mają iść na lepsze – wyższa minimalna i lepsze benefity, jak to wygląda w realu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.