praca

Aktualności z rynku pracy

Masz dziecko? Możesz pracować krócej!

Z rynku pracy, luty 3, 2017
Zmniejszenie wymiaru czasu pracy mam

W sejmie trwają dyskusje nad nowym projektem PSL. Dotyczy on kolejnej formy wspierania rodziców przez Państwo w wychowaniu dzieci. Propozycja opiera się na zmniejszeniu wymiaru czasu pracy o jedną godzinę dziennie jednemu z rodziców wychowujących dziecko w wieku do 10 lat.
Czemu służyć miałaby taka forma wsparcia?
Zdaniem PSL skrócenie czasu pracy wpłynie pozytywnie na funkcjonowanie rodziny. Wprowadzenie takiego rozwiązania, zdaniem partii, wesprze w znacznym stopniu politykę prorodzinną prowadzoną przez Państwo.
Obecne przepisy dopuszczają zmniejszenie czasu pracy matkom karmiącym piersią. PSL natomiast postuluje o to, by każdy rodzić dziecka do 10 lat miał prawo do krótszej pracy jako wsparcie w codziennych obowiązkach.
Przyjęte kryteria wiekowe uzasadniono tym, że dziecko które nie osiągnęło 10 lat nie jest w stanie jeszcze samodzielnie funkcjonować, a jego potrzeba przebywania z rodzicami jest wciąż bardzo silna. Dodatkowa godzina bez pracy ma być wykorzystana dla wydłużenia czasu z rodziną i budowania silniejszej więzi.
Co prawda projekt dopiero ma zostać zgłoszony jednakże już nasuwają się pytania kto pokryje koszty pracodawcy wynikające z ukrócenia czasu pracy? W instytucjach Państwowych takich jak urzędy czy inne jednostki budżetowe sprawa wygląda na oczywistą. Co natomiast z prywatnymi przedsiębiorstwami?
Miejmy nadzieje, iż nie będzie to kolejny projekt wsparcia rodzin przez Państwo, zrzucony na barki przedsiębiorców.

14 komentarze “Masz dziecko? Możesz pracować krócej!”

 1. Agnieszka pisze:

  Jestem mamą dwóch chłopców w wieku 4 i 7 lat dodatkowa godzina dla rodziny byłaby wspaniałym rozwiązaniem. Dzieci w wieku do 10 lat potrzebują najwięcej troski i opieki gdyż nie są jeszcze na tyle samodzielne, żeby zająć się sobą. A dla nas mam 5h w tygodniu więcej ze swoimi pociechami RAJ oby PSL wprowadził projekt w życie. Pozdrawiam wszystkie mamy.

 2. ksanta pisze:

  Ja bym się cieszyła gdyby ten projekt wszedł w życie !!

 3. xyzzz pisze:

  wszystko pięknie tylko kto będzie pracował za te kobiety kończące pracę wcześniej??

 4. PSL pisze:

  „Co prawda projekt dopiero ma zostać zgłoszony jednakże już nasuwają się pytania kto pokryje koszty pracodawcy wynikające z ukrócenia czasu pracy? ” No właśnie! Kto?

 5. jaa pisze:

  500+ teraz kolejny projekt który prędzej czy później upadnie, kobiety będą zarabiały przez to mniej a pracodawcy będą mieli utrudniony cykl pracy brawo PSL pomyślcie nad czymś 100 razy zanim będziecie chcieli wprowadzić coś w życie

 6. hahaha pisze:

  A co za tym idzie świeżo upieczonym mamusiom ciężej będzie znaleźć pracę kiedy pracodawcę będzie czekać 10 lat wychodzenia godzinki wcześniej :DD Wszystko ma swoje plusy i minusy 🙂 Moim zdaniem głupota jak całe te 500+ i inne projekty wspierania rodzin 🙂

 7. 11.06.2017 pisze:

  Ela mam dwie córki w wieku 3 i 6 lat bardzo chętnie podjęła bym pracę w rejonie gdzie mieszkamy jest jej pełno ale niestety 3 letnia córka nie dosta się do przedszkola z powodu niskich dochodów nie mam opieki nad nią w związku z tym nie mogę podjąć pracy. Uważam że takie rozwiązanie czyli skrócenie okresu godz czas pracy lub ewentualnie elastyczny grafik pracy dla drugiego rodzica było by fajnym rozwiązaniem.

 8. 11.06.2017 pisze:

  Fajna opcja dla mojej rodziny mogłabym podjąć wreszcie prace.

 9. 11.06.2017 pisze:

  Również elastyczny grafik godzin pracy dla drugiego z z rodzicow też warto pomyśleć.

 10. Anonim pisze:

  a ja mam dzieci niepełnosprawne i jestem za tym projektem powodzenia

 11. Ant pisze:

  Skandal, chiałas miec dzieci, to bierz za to odpowiedzialność – świetnie…Mam nadzieje, ze pracodawcy szybko to zweryfikują, bo nie mam zamiaru płacić za to, ze ktoś ma dzieci. Współczuje kobietom, będa nardziej dyskryminowane.

 12. Hejter pisze:

  Fajnie, tylko kto będzie pracował przez tę godzinę? Pewnie inny pracownik będzie wykonywał swoje obowiązki plus praca za koleżankę, czyli pensja ta sama, roboty więcej. Nie ma oczywiście mowy o zwiększeniu pensji osobie zastępującej, bo zaraz koleżanka podniesie lament że zarabia mniej niż ta sama osoba na tym samym stanowisku, szczególnie jeśli ta godzina ustawowo będzie przysługiwać. Ludzie, nie widzicie że te chore wymysły debili z sejmu tylko sprawią że pracodawcy nie będą chcieli zatrudniać kobiet? Niech lepiej pozwolą ludziom normalnie pracować za godne pieniądze, na normalnych umowach. I żeby pieniądze które odkładamy na emeryturę były dla nas, nie dla grup uprzywilejowanych czyli rolników kleru sędziów policji górników itp oraz nierobów z 500plus.

 13. Anonim pisze:

  ja wychowałam dwoje dzieci pracowalam w sklepie maz na budowie nigdy mi sie nic nie należało teraz mam dzieci duże 500+ tez nie dostaje my żyjemy w chorym świecie…. jeszcze mam pracowac za kogos

 14. Anonim pisze:

  ja wychowałam dwoje dzieci pracowalam w sklepie maz na budowie nigdy mi sie nic nie należało teraz mam dzieci duże 500+ tez nie dostaje my żyjemy w chorym świecie…. jeszcze mam pracowac za kogos

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.