praca

Aktualności z rynku pracy

Nowe zasady zatrudnienia

Pracodawca, listopad 24, 2016
Nowe zasady zatrudnienia w pracy

Dnia 22 lutego 2016 roku weszła bardzo ważna nowelizacja Kodeksu pracy. Nowelizacja, która w swoim założeniu ma wzmocnić pozycję pracownika na rynku pracy.
Omawiana zasada oznacza, iż gdy okres zatrudnienia pracownika na czas określony u danego pracodawcy przekracza 33 miesiące lub do tej pory zostały zawarte 3 takie umowy to od dnia następnego po 33 miesiącu lub od czwartej umowy pracownik taki staje się z mocy prawa zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony (mimo, że z umowy wynika, iż została ona zawarta na czas określony).
Zasady tej nie będziemy stosowali w 4 wypadkach – gdy praca wykonywana jest w celu dorywczym lub sezonowym, gdy wykonywana jest w celu zastępstwa w czasie usprawiedliwionej nieobecności pracownika, gdy dotyczy kadencyjności oraz gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie ( jeżeli ich zawarcie w dany przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania oraz jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy).
Czwarta przesłanka niestety nie została wyjaśniona w sposób jasny i klarowny, jednak jej interpretacją będą już zajmowały się sądy pracy.

6 komentarze “Nowe zasady zatrudnienia”

 1. alaneq pisze:

  Czwarta przesłanka z korzyścią dla pracodawcy – zapewne! 😉

 2. aga pisze:

  w koncu cos na nasza korzysc ;D

 3. Bartosz pisze:

  Zajęli by się zniesieniem śmieciowych umów, na lepsze by to wszystkim wyszło. Każdy powinien mieć umowę o pracę, płatny urlop i świadczenia! Pracować legalnie, godnie żyć.. Niestety nasze niedoczekanie.. Pozdrawiam POLACY – walczmy o swoje prawa!

 4. JOLANTA pisze:

  NAIWNIE WIERZYLIŚMY ŻE PIS ,PO PRZEJĘCIU WŁADZY ,NAPRAWDĘ UCZCIWIE ZADBA O PRACOWNIKA .TO BYŁY TYLKO NAIWNE WIERZENIA .PIS DBA LECZ O WŁASNYCH KOLEGÓW I ICH SUPER WYPŁATY ,MY MIELIŚMY SMIECIÓWKI I NĘDZNE WYPŁATY I MAMY ,A NIEKTÓRZY PO 13 ZŁ NA GODZ WRĘCZ STRACILI PRACĘ,TAKA JEST PRAWDA KOCHANA PANI PREMIER !!!

 5. Anonim pisze:

  Baju baju jestem w rajuB-)

 6. aanka pisze:

  Akurat z ostatnim komentarzem.sie zgodze.w.100%,,pracodawcy to wykozystuja nie powinno byc takich umow smieciowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.