praca

Aktualności z rynku pracy

Praca sezonowa – co warto wiedzieć?

Z rynku pracy, czerwiec 30, 2017

Praca sezonowa kojarzy się z okresem letnim. I słusznie. Najwięcej ofert pracy tego typu pojawia się właśnie w wakacje. Dzieje się tak z różnych powodów. Zapewne jest to powiązane z sezonem urlopowym, kiedy rośnie zapotrzebowanie na wykonywanie dodatkowych usług, z racji nagłego napływu turystów, ale nie tylko.

Dlaczego okres letni?
Lato to świetny czas dla osób poszukujących pracy dodatkowej. To również niewątpliwa korzyść dla przedsiębiorców, ponieważ sezonowi pracownicy są po prostu tańsi w zatrudnieniu. Pracodawcy mają ogromny problem z pozyskaniem rąk do pracy w miesiącach urlopów „stałej” kadry- czyli od czerwca do końca września.
Inną kwestią jest to, że wiele przedsiębiorstw funkcjonuje wyłącznie w okresie letnim. Najczęściej są to usługi gastronomiczne w kurortach lub handel pamiątkami. 2017 rok nie przyniósł jak na razie niespodzianek. W większych miejscowościach, wśród ofert pracy, najczęściej poszukiwani są kelnerzy do ogrodów piwnych lub sprzedawcy w branży cukierniczo-piekarniczej. W mniejszych miejscowościach, w tym w kurortach, królują oferty pracy dla obsługi wypożyczalni sprzętów wodnych, sprzedawcy lodów oraz pracownicy do pracy w rolnictwie, przy zbieraniu owoców lub warzyw.

Szukaj uważnie!
Gdzie najlepiej szukać pracy? Oczywiście w Internecie. To bezapelacyjnie najbardziej pomocne narzędzie do szukania pracy. Pamiętaj jednak o ważnej uwadze – internet nie jest wolny od oszustów!
Często oferujący pracę sezonową nie są uczciwi. Niestety gro nieuczciwych pracodawców żeruje na niedoświadczonych, młodych osobach, które nie posiadają wiedzy dotyczącej przepisów prawa pracy. Jak więc szukać zatrudnienia i na co zwrócić uwagę aby nie zostać oszukanym?
Sposób jest prosty. Przede wszystkim korzystaj ze sprawdzonych źródeł ofert pracy. Rzetelne oferty można znaleźć na przykład w jednym z najlepszych serwisów ofert pracy Nuzle.pl

Sprawdź umowę

Jedną z najczęściej spotykanych form łamania prawa przez pracodawcę jest zatrudnienie na okres próbny. Wygląda to najczęściej tak, że pracownik przepracuje kilka dni i otrzyma informację, że nie spełnia wymogów niezbędnych do wykonywania danej pracy. Wykona on określone zadania, wynagrodzenie za czas pracy nie zostaje mu wypłacane, a na miejsce zwalnianej osoby zatrudniane są następne. Jeśli więc otrzymasz propozycję pracy na okresie próbnym po prostu jej nie przyjmuj.

Ile możesz zarobić?
Stawki na rynku są różne. Z reguły jest to stawka od 8 do aż 18 zł za godzinę. W najlepszych przypadkach można zarobić nawet 5 tysięcy złotych przez cały okres pracy letniej. Oczywiście płaca za pracę sezonową w Polsce nie jest nawet w połowie takiej wielkości jak proponowana w Państwach zachodniej Europy. Najwięcej zarobić można w Niemczech, Szwecji czy Hiszpanii.

A co z pracodawcami?
Jeśli jesteś pracodawcą i szukasz rąk do pracy, kieruj się prostą zasadą. Dodaj ofertę pracy tak, by nie budziła wątpliwości. Opisz stanowisko pracy dokładnie, wyszczególniając zadania i obowiązki pracownika oraz twoje wymagania jakie są dla ciebie niezbędne. Podaj stawkę godzinową lub wynagrodzenie miesięczne, jakie jesteś w stanie zaproponować pracownikowi. Zaoferuj umowę na czas określony bez okresu próbnego. Pamiętaj, iż aby zdobyć dobrego pracownika, musisz dać atrakcyjne warunki pracy.

3 komentarze “Praca sezonowa – co warto wiedzieć?”

  1. Karolina pisze:

    Moja córa co roku zarabia ok 7-9 tys przez cały okres wakacji, więc nie są to aż tak małe pieniądze jak na pracę sezonową w Polsce. Nie trzeba wyjeżdżać za granicę, odpadają koszty pobytu, wyżywienia i wyjazdu. Dzieciaki mogą zarobić na swoje przyjemności, gadżety czy odłożyć na studia. Super sprawa jeżeli oczywiście nasze dzieci mają chęć pracować niżeli leżeć 2 mc i się lenić! 🙂

  2. ziutka pisze:

    Fajny artykuł, jasno i przejrzyście wszystko napisane!

  3. Karmen pisze:

    Ja wolalam zglosic sie do tml professional i dostac od nich oferte pracy za granica. Na tzw sezonowkach mozna zarobic o wiele wiecej niz sie wydaje. Duzym plusem jest tez fakt, ze masz umowe na legalnych warnkach i ubezpieczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.