praca

Aktualności z rynku pracy

Jak efektywnie szukać pracy?

Poszukiwania pracy, luty 24, 2016
Internet kluczem poszukiwań pracy

Szukając nowego zatrudnienia często zastanawiamy się w jaki sposób skutecznie znaleźć wymarzony wakat.
W dobie internetu nie ma problemu z dostępnością do ofert z rynku pracy. Liczne serwisy internetowe dotyczące pracy oferują ciekawe oferty praktycznie dla każdego.
Przeglądając największe serwisy możemy łatwo zauważyć, iż pozornie praca jest na wyciągnięcie ręki. Czy rzeczywiście w praktyce jest tak łatwo o zatrudnienie?
Pracodawcy „wabią” atrakcyjnym wynagrodzeniem, dodatkami socjalnymi czy premiami. Wszystko po to by uatrakcyjnić własne oferty, a co za tym idzie, sprawić, iż na daną ofertę odpowie możliwie największa liczba aplikantów. Tak więc dla kandydata rozmowa kwalifikacyjna staje się swoistym egzaminem polegającym na prezentacji siebie, swoich umiejętności ale przede wszystkim eliminację pozostałych kandydatów.
Szukanie pracy nie jest więc łatwym zadaniem. Warto zastanowić się czego oczekujemy od nowej pracy oraz co możemy zaoferować nowemu pracodawcy. Wielu z nich największą wagę przykłada do nabytych umiejętności praktycznych oraz zdobytym już doświadczeniem merytorycznym. Często dyplomy lub kursy niepodparte żadną wiedzą praktyczną są najzwyczajniej w świecie bezużyteczne. Jednym słowem liczy się praktyka.
Zatem co zrobić by znaleźć wymarzoną pracę?
Planowanie to podstawa. Najlepiej zaplanować czas tak aby spokojnie przejrzeć wszystkie oferty dostępne w danym czasie na dane stanowisko. W momencie szukania nic nie powinno odwracać naszej uwagi. Koncentracja to podstawa aby przyswoić wszystkie najważniejsze informacje zawarte w ogłoszeniu. Uniknie się wówczas niemiłej sytuacji na rozmowie kwalifikacyjnej kiedy to okazujemy się niewłaściwą osobą na dane stanowisko.
Drugą kluczową sprawą w szukaniu pracy jest odpowiednie sporządzenie CV.
Dokument ten jest naszą jedyną reklamą więc ważne jest to co tam będzie się znajdować.
Przede wszystkim należy zwróć szczególną uwagę na poprawność swoich danych osobowych. Błędy w nich zawarte są przyczyną braku możliwości kontaktu pracodawcy z aplikantem. Najnowsze badania pokazują, iż takie sytuacje są aż w dwudziestu procentach powodem braku zdobycia wymarzonego stanowiska.
Co do wyglądu naszego życiorysu to kluczowym jest czytelność dokumentu oraz schludność wykonania.
Pamiętać należy aby CV nie było za długie ani za krótkie. Nie należy rozpisywać się na kilka stron bo „zmęczy” to czytającego.
W CV warto więc zamieścić informacje o wszystkich nabytych umiejętnościach. Nie ograniczaj się do zawężania treści pod daną ofertę pracy. Jeśli aplikujesz na konkretne stanowisko, często doświadczenie zdobyte w innej dziedzinie może stanowić ogromny atut.
Po trzecie – pamiętaj o dostępnych narzędziach przygotowanych dla aplikantów. Prawie każdy serwis internetowy z ofertami pracy oferuje proste i szybkie wyszukiwarki. Dzięki temu narzędziu nie trzeba przeglądać tysięcy ogłoszeń, a wpisując konkretny interesujący nas zawód wyświetlą się oferty nas interesujące. Korzystajmy z nich bo to może zaoszczędzić bardzo dużo czasu, a przecież czas to pieniądz.
Niestety nie zawsze szukanie pracy jest efektywne. Niekiedy czas na to poświęcony przeciąga się do miesięcy. Najważniejsze jest to, aby się nie zrażać brakiem efektów, nawet jeśli za dziesiątym razem rozmowa nie osiągnie zamierzonego celu. Przyjrzyj się swojemu CV oraz przeanalizuj swoje rozmowy z pracodawcami. Być może gdzieś został popełniony błąd, który łatwo można naprawić. Niestety otwartość rynku pracy nie zawsze działa na korzyść aplikantów. Podczas trudnego etapu w życiu jakim jest zmiana pracy lub poszukiwanie nowego zatrudnienia można bardzo łatwo stać się „łatwym kęsem” dla oszustów sieciowych.
Wśród miliona ofert znajdą się oferty nieuczciwych użytkowników serwisów, którzy nastawieni są na wyłudzenie danych osobowych. Fakt ten staje się coraz częściej występującym problemem. Aby nie stać się ofiarą oszustwa, pamiętaj o zasadzie ograniczonego zaufania do drugiej strony w sieci oraz korzystaj wyłącznie z najlepszych serwisów ofert pracy oferujących rzetelne i aktualne oferty. Powodzenia!

5 komentarze “Jak efektywnie szukać pracy?”

 1. Igor pisze:

  Dokładnie tak jak autorka mówi CV to podstawa, poświęćmy trochę więcej czasu a napiszmy je porządnie. To nasza wizytówka dla pracodawcy!

 2. xxxx pisze:

  Wszyscy Ci którzy narzekają na bezrobocie nie umieją szukać pracy 🙂

 3. fkhbuwfe pisze:

  Powodzenia!

 4. Marta pisze:

  Większość fajnych stanowisk pracy jest zajęta przez ” znajomości ” 🙂

 5. Krzysztof pisze:

  Jestem pracodawcą i wiem jak ważną rolę odgrywa CV. Jeszcze przed spotkaniem z kandydatami przeglądamy uważnie CV i już połowa z nich odpada na starcie! A to błędy ortograficzne, pominięcie ważnych szczegółów, brak ukończonych szkół/kursów, bądź CV napisane długopisem na pogiętej kartce papieru zawierające 10 zdań o sobie i żadnych wcześniejszych pracodawców. Zdarzyło nam się również dostać piękne CV spełniające nasze kryteria ( Pan przyniósł je osobiście ) a tam.. brak jakiegokolwiek kontaktu, nr tel, adresu, maila 😉 Także kandydaci dobre CV to podstawa, zróbcie to porządnie a rynek pracy będzie stał dla Was otworem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.