praca

Aktualności z rynku pracy

Zarobki w pierwszej pracy

Poszukiwania pracy, lipiec 24, 2016
Zarobki w pierwszej pracy

Podejmując pierwszą pracę często zaskoczeni jesteśmy otwartością pracodawców. Najnowsze badania pokazuję , w jaki sposób pracodawcy zaczęli doceniać młodych pracowników.
Coraz częściej pierwsza wypłata nie jest już wynagrodzeniem minimalnym. Są sektory gdzie zarabia się całkiem niezłe pieniądze począwszy od pierwszego miesiąca pracy. Warto przyjrzeć się ostatnim danym z rynku pracy, gdyż obalają wiele stereotypów.

Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń w 2016 pokazało, iż staż pracy nie jest już zupełnie wyznacznikiem wysokości zarobków. Badania wykazały, iż osoby, których staż pracy nie przekroczył jednego roku otrzymywały pensję w wysokości 2,8 tysięcy złotych brutto miesięcznie.
Do tej pory podobne wynagrodzenie otrzymywali pracownicy z kilkuletnim doświadczeniem. W chwili obecnej średnia kwota młodego pracownika nierzadko więc przekracza kwotę wynagrodzenia osoby z kilkuletnim stażem pracy. Dlaczego więc rynek zatrudnienia aż tak się zmienił ?
Przyczyną jest ciągły niedobór specjalistów. Im w danym sektorze mniej rąk do pracy, tym pracodawca skłonny jest zapłacić większe pieniądze za wykonanie pracy. Wydawać by się mogło, iż rynek nasycił się specjalistami IT. Nic bardziej mylnego.
W dalszym ciągu to właśnie branża IT, jest jedną z najbardziej wybrakowanych w ręce do pracy. Dlatego właśnie tu płaci się największe pieniądze swoim pracownikom. Przeciętnie pracownik wykonujący pracę w tej branży zarabia około 3,5 tysięcy złotych brutto. To prawie o połowę więcej niż dostaje pracownik budżetowy.
O swoich młodych pracowników dbają również takie sektory jak bankowość i finanse. Tu mediana w 2016 roku wyniosła 3 tysiące złotych brutto. Podobnie jak w usługach dla biznesu czy telekomunikacyjnych.
W przemyśle na starcie można otrzymać wynagrodzenie rzędu 2,8-2,9 tysięcy złotych brutto. Porównywalnie otrzymali pracownicy sektora PR i marketingu.
Niestety w dalszym ciągu najgorzej opłacani są pracownicy publiczni. Ich wynagrodzenia nie przekraczały średnio 2, 2 tysiąca złotych miesięcznie.
Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń w 2016 roku zwróciło uwagę na wysokość wynagrodzenia pod kątem zajmowanego stanowiska, wielkość firmy oraz kapitału przedsiębiorstwa.
Najwięcej zarabiali pracownicy w tak zwanych korporacjach. Wszędzie tam gdzie liczba pracowników wahała się od 250 -999 zatrudnionych mediana wynosiła 3 tysiące złotych miesięcznie. W mniejszych firmach zatrudniających do 9 osób wynagrodzenie wynosiło średnio około 2,3 tysiąca złotych brutto miesięcznie.
Zaskakująca jest również mediana wynagrodzeń. Firmy z kapitałem zagranicznym były hojniejsze dla swych podwładnych aż o 28 procent niż przedsiębiorstwa o polskim kapitale.
Warto pamiętać, iż wynagrodzenie to nie wszystko. Największe płace proponowane są w firmach korporacyjnych. To tu młody pracownik jest najlepiej doceniany nie tyle poprzez wysokość miesięcznej wypłaty ale również bogatym zapleczem socjalnym. Praca w korporacjach jest uważana jednak przez specjalistów za najbardziej stresującą pracą. Z powyższych badań jednak wynika, iż niewątpliwie w tych czasach jest pracą idealną na start i zdobycie doświadczenia. Warto więc rozważyć taki początek kariery.

3 komentarze “Zarobki w pierwszej pracy”

  1. yks pisze:

    I dobrze może nie uciekną za granicę 🙂

  2. Helena pisze:

    Moja 17 letnia córka sprzedając w sezonie letnim lody i gofry zarobiła 7 tys zł to lepiej niż osoby po szkole/studiach wykonujący pracę w swoim zawodzie.

  3. tghjjjj pisze:

    Pracuję w bankowości i finansach a mam 2,600 brutto 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.