praca

Aktualności z rynku pracy

Jak zmieni się rynek pracy za kilka lat?

Dla Studenta, marzec 22, 2017
Zawody przyszłości, zmiany w rynku pracy

Obecnie na rynku możemy doszukać się przeróżnych ofert pracy. Wachlarz zawodów jest bardzo szeroki, a najdziwniejsze zawody na świecie powoli stają się normą. Nie wszyscy jednak wiedzą, iż ponad 60 % zawodów powstało w przeciągu ostatniej dekady.
Stało się tak niewątpliwie za sprawą galopującej cyfryzacji i komputeryzacji gospodarki.
Najnowsze badania rynku pracy spekulują, iż za 15-20 lat rynek pracy może wyglądać diametralnie inaczej. Dynamika rozwoju kadrowego jest w ciągłym ruchu. W 2035 roku możemy napotkać zawody, które do tej pory nie zostały wdrożone na rynek pracy.
Czego zatem możemy się spodziewać?
Większość nowych zawodów będzie niewątpliwie powiązane z dziedziną IT. Spośród tysiąca nowych propozycji najciekawszymi mogą być takie zawody jak researcher, teletutor czy broker wiedzy.
Researcher, czyli osoba zawodowo zajmująca się wynajdowaniem informacji za pomocą internetu w archiwach lub źródłach osobowych, będzie wbrew pozorom istotnym pracownikiem dla wielu branż. Informacje zdobyte przez researchera niekiedy stanowią fundament kierunku rozwoju danego przedsiębiorstwa, a zachodnie rynki pracy już korzystają z wiedzy i umiejętności osób na tym stanowisku.
Spośród ciekawszych zawodów możemy wyłuszczyć zawód Teletutora. Osoba na tym stanowisku zajmować się będzie szkoleniami online, jak również telekonferencjami czy wykładami telewizyjnymi etc. Jej głównym zadaniem będzie więc przekazanie wiedzy za pomocą nośników multimedialnych lub internetu.
Broker wiedzy. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się osoba, która uporządkuje, znajdzie i przedłoży nam informacje dotyczące interesującego nas obszaru wiedzy. Jeśli chcielibyśmy podnieść swoje kwalifikacje w danej dziedzinie, a nie wiemy jak się za to zabrać, to właśnie niezbędna jest pomoc Brokera wiedzy.
Zawód, który z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem jest dydaktyk medialny. Osoba piastująca to stanowisko zajmuje się szeroko pojętym e-learningiem. Jej głównym zadaniem jest przedłożenie wiedzy z książek na multimedialne nośniki takie jak platformy internetowe lub nośniki plików.
Jeśli chodzi o branże przyszłości, to zmiana kierunku może być zaskoczeniem. Wiele badań wykazuje, iż za kilka lat to nie królująca obecnie branża IT będzie przodowała, a branża finansowa.
Analitycy biznesowi, finansowi czy specjaliści ds. rozwoju produktów to oni staną się perełkami na rynku pracy. Rynek finansowy już wprowadza nowe zawody tj. np. menedżer operacyjny, którego głównym zadaniem jest projektowanie i wdrażanie strategii biznesowej firmy opartej o długoterminowy plan działania.
Na rynku pracy nie zabraknie oczywiście miejsca na nowe technologie, branżę medyczną czy wolne zawody, na które popyt rośnie z roku na rok coraz bardziej.

4 komentarze “Jak zmieni się rynek pracy za kilka lat?”

  1. zbulwersowany pisze:

    Jak dalej technologia bedzie sie tak rozwijac to za 50 lat zastapia nas komputery, roboty i maszyny!!!

  2. Paula pisze:

    Myślę, że za te kilkanaście lat, nie będzie typowego nauczyciela, a będą nauczyciele online większość szkół przeniesie swoje nauczanie do sieci. A dzieci bez wychodzenia z domów będą przyswajały wiedzę? Brzmi strasznie!

  3. kamix pisze:

    ” takie zawody jak researcher, teletutor czy broker wiedzy ” aż strach pomyśleć jakie zawody jeszcze powstaną..

  4. wfehbhwfe pisze:

    Człowiek idzie w odstawkę…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.