praca

Aktualności z rynku pracy

Masz dziecko? Możesz pracować krócej!

Z rynku pracy, Luty 3, 2017
Zmniejszenie wymiaru czasu pracy mam

W sejmie trwają dyskusje nad nowym projektem PSL. Dotyczy on kolejnej formy wspierania rodziców przez Państwo w wychowaniu dzieci. Propozycja opiera się na zmniejszeniu wymiaru czasu pracy o jedną godzinę dziennie jednemu z rodziców wychowujących dziecko w wieku do 10 lat.
Czemu służyć miałaby taka forma wsparcia?
Zdaniem PSL skrócenie czasu pracy wpłynie pozytywnie na funkcjonowanie rodziny. Wprowadzenie takiego rozwiązania, zdaniem partii, wesprze w znacznym stopniu politykę prorodzinną prowadzoną przez Państwo.
Obecne przepisy dopuszczają zmniejszenie czasu pracy matkom karmiącym piersią. PSL natomiast postuluje o to, by każdy rodzić dziecka do 10 lat miał prawo do krótszej pracy jako wsparcie w codziennych obowiązkach.
Przyjęte kryteria wiekowe uzasadniono tym, że dziecko które nie osiągnęło 10 lat nie jest w stanie jeszcze samodzielnie funkcjonować, a jego potrzeba przebywania z rodzicami jest wciąż bardzo silna. Dodatkowa godzina bez pracy ma być wykorzystana dla wydłużenia czasu z rodziną i budowania silniejszej więzi.
Co prawda projekt dopiero ma zostać zgłoszony jednakże już nasuwają się pytania kto pokryje koszty pracodawcy wynikające z ukrócenia czasu pracy? W instytucjach Państwowych takich jak urzędy czy inne jednostki budżetowe sprawa wygląda na oczywistą. Co natomiast z prywatnymi przedsiębiorstwami?
Miejmy nadzieje, iż nie będzie to kolejny projekt wsparcia rodzin przez Państwo, zrzucony na barki przedsiębiorców.

11 komentarze “Masz dziecko? Możesz pracować krócej!”

 1. Agnieszka napisał(a):

  Jestem mamą dwóch chłopców w wieku 4 i 7 lat dodatkowa godzina dla rodziny byłaby wspaniałym rozwiązaniem. Dzieci w wieku do 10 lat potrzebują najwięcej troski i opieki gdyż nie są jeszcze na tyle samodzielne, żeby zająć się sobą. A dla nas mam 5h w tygodniu więcej ze swoimi pociechami RAJ oby PSL wprowadził projekt w życie. Pozdrawiam wszystkie mamy.

 2. ksanta napisał(a):

  Ja bym się cieszyła gdyby ten projekt wszedł w życie !!

 3. xyzzz napisał(a):

  wszystko pięknie tylko kto będzie pracował za te kobiety kończące pracę wcześniej??

 4. PSL napisał(a):

  „Co prawda projekt dopiero ma zostać zgłoszony jednakże już nasuwają się pytania kto pokryje koszty pracodawcy wynikające z ukrócenia czasu pracy? ” No właśnie! Kto?

 5. jaa napisał(a):

  500+ teraz kolejny projekt który prędzej czy później upadnie, kobiety będą zarabiały przez to mniej a pracodawcy będą mieli utrudniony cykl pracy brawo PSL pomyślcie nad czymś 100 razy zanim będziecie chcieli wprowadzić coś w życie

 6. hahaha napisał(a):

  A co za tym idzie świeżo upieczonym mamusiom ciężej będzie znaleźć pracę kiedy pracodawcę będzie czekać 10 lat wychodzenia godzinki wcześniej :DD Wszystko ma swoje plusy i minusy 🙂 Moim zdaniem głupota jak całe te 500+ i inne projekty wspierania rodzin 🙂

 7. 11.06.2017 napisał(a):

  Ela mam dwie córki w wieku 3 i 6 lat bardzo chętnie podjęła bym pracę w rejonie gdzie mieszkamy jest jej pełno ale niestety 3 letnia córka nie dosta się do przedszkola z powodu niskich dochodów nie mam opieki nad nią w związku z tym nie mogę podjąć pracy. Uważam że takie rozwiązanie czyli skrócenie okresu godz czas pracy lub ewentualnie elastyczny grafik pracy dla drugiego rodzica było by fajnym rozwiązaniem.

 8. 11.06.2017 napisał(a):

  Fajna opcja dla mojej rodziny mogłabym podjąć wreszcie prace.

 9. 11.06.2017 napisał(a):

  Również elastyczny grafik godzin pracy dla drugiego z z rodzicow też warto pomyśleć.

 10. Anonim napisał(a):

  a ja mam dzieci niepełnosprawne i jestem za tym projektem powodzenia

 11. Ant napisał(a):

  Skandal, chiałas miec dzieci, to bierz za to odpowiedzialność – świetnie…Mam nadzieje, ze pracodawcy szybko to zweryfikują, bo nie mam zamiaru płacić za to, ze ktoś ma dzieci. Współczuje kobietom, będa nardziej dyskryminowane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.