praca

Aktualności z rynku pracy

Czas pracy w dni świąteczne

Pracownik, grudzień 6, 2017

Wielkimi krokami zbliżają się Święta. Wielu z nas niestety nie może w pełni cieszyć się z ich uroków. Wielu z nas musi najzwyczajniej w świecie pracować. Za pracę w święta jednak przysługuje nam rekompensata pieniężna lub dzień wolny.

Przepisy dokładnie regulują , jakie dni są dniami ustawowo wolnymi od pracy. Obecnie mamy aż 13 takich dni:
1. Nowy Rok
2. Święto Trzech Króli 6 stycznia
3. Wielkanoc
4. Poniedziałek Wielkanocny
5. Święto 1 maja
6. Święto Narodowe Trzeciego Maja 3 maja
7. Zielone Świątki
8. Boże Ciało
9. Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny 15 sierpnia
10. Wszystkich Świętych 1 listopada
11. Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada
12. Boże Narodzenie 25 grudnia
13. Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia 26 grudnia

Czas pracy w święto liczony jest od godziny 6 rano do godziny 6 rano dnia następnego. Choć w ustawie wskazano czas godzinowy, pracodawca ma prawo do ustalenia innych godzin pracy.
Przepisy regulują również kiedy praca może być wykonywana. Każdy zakład pracy, który w razie konieczności przeprowadza między innymi akcję ratowniczą, usuwanie wszelkiego rodzaju awarii, czuwa nad ochroną życia lub zdrowia ludzkiego ma prawo do pracy w dni ustawowo wolne od pracy. W te dni mogą pracować również zakłady, które pracują ciągle np. w transporcie i komunikacji, przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób, w rolnictwie i hodowli .
Ustawodawca wykluczył też z zakazu zakłady pracy, które zaspakajają codzienne potrzeby ludności poprzez użytek społeczny takich np. jak gastronomia, hotelarstwo czy zakładach opieki zdrowotnej.
Pracownicy, którzy wskazane mają w umowie o pracę wykonywanie zadań w piątki, soboty i niedziele i święta również mogą bez żadnych obostrzeń wykonywać ją w te dni.
Ustawodawca wyraźnie wskazał, iż placówki handlowe w święta powinny być zamknięte. Oczywiście dotyczy to sklepów wielkopowierzchniowych – marketów, hipermarkety oraz galerie i centra handlowe. Dozwolona jest natomiast praca w małych sklepikach, jednakże tylko w przypadku gdy w tym czasie to właściciel stanie za ladą lub osoba zatrudniona na zlecenie lub na umowę o dzieło.
Za pracę w dzień świąteczny lub niedzielę pracownikowi przysługuję dzień wolny przyznany w okresie rozliczeniowym. Jeżeli nie ma możliwości do odebrania za pracę w święta dnia wolnego pracodawca jest zobowiązany do wypłaty 100 procentowego wynagrodzenia za dany dzień.
Mimo aż 13 dniu wolnych Polska wcale nie jest w czołówce. W Europie królują Belgowie, którzy odpoczywają w ciągu roku aż 24 razy. W rankingu Polska zajmuje 5 miejsce wraz z Portugalią, Austria i Szwecją. Najmniej dni na odpoczynek mają Holendrzy, Rumunii oraz Brytyjczycy.

3 komentarze “Czas pracy w dni świąteczne”

  1. karoO pisze:

    i znowu dzień wolny tym razem za 06.01 😀

  2. Agnieszka pisze:

    Pracuje w hotelarstwie w Niemczech ale w firmie Polskiej ktora nie jest dostatecznie dobra poniewaz nie przysuguje nam dzien wolny w tygodniu co jest rzecza nie dopuszczalna i nie prawdopodoba.
    Za okres swiateczny moj pracidawca che zaplacic nam tylko 50% wiecej.czy to jest zgodne z prawem????

  3. jjajjjkk pisze:

    Bardzo fajnie, cieszymy się hihi 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.